Prosecco má v porovnaní s inými bielymi vínami svoje jedinečné charakteristiky, ktoré sa výrazne odlišujú. Kľúčovým prvkom je samotná vínna réva, z ktorej je vyrobené. Musí obsahovať aspoň 85 % hrozna Glera, zatiaľ čo pre zvyšných 15 % možno použiť iné druhy hrozna, ako je Chardonnay, biele, šedé a čierne Pinot. Farba Prosecca je zvyčajne jemne slamovo-žltá a jeho výrazná sviežosť vo vôni a v chuti umožňuje jeho skvelú kombináciu s rôznymi jedlami, či už sladkými alebo slanými. Tradične sa Prosecco často párovalo so suchými alebo smotanovými dezertmi, ale v súčasnosti je populárne nielen ako sprievodca k dezertom, ale aj ako dokonalý aperitív, alebo korešpondent k rybím predjedlám.
Prosecco môže existovať v štyroch rôznych variantoch: Tiché Prosecco, ktoré má minimálny obsah alkoholu 10,50 % objemu a vyrába sa len v suchom variante; Prosecco spumante, ktoré má minimálny obsah alkoholu 11,00 % objemu, a existuje v rôznych stupňoch sucha - extra brut, brut, dry a extra-dry; Šumivé Prosecco s minimálnym obsahom alkoholu 9 % objemu, ktoré je dostupné len v suchej variante; a nakoniec, od roku 2020 zahŕňa špecifikácia aj Prosecco Rosé, vyrobené z hrozna Glera a Pinot Noir.
Na začiatku svojej histórie sa Prosecco vyrábalo len v tradičnom tichom štýle. Až v 50. rokoch 20. storočia začali vinári experimentovať s dvoma rôznymi metódami pre šumivé Prosecco a Prosecco spumante: Marinottiho metódou a klasickou metódou. Rozdiel medzi týmito dvoma postupmi spočíva v mieste kvasenia vína. Pri klasickom spôsobe prebieha fermentácia vo fľaši počas stredného až dlhšieho časového horizontu, zatiaľ čo Marinottiho metóda, známa aj ako Charmatova metóda, používa autoklávy na fermentáciu pri kontrolovanom tlaku a teplote.